Vai drīkst fotogrāfēt vai aizsegt fotoradarus? 20.03.2012. (papildināts 11.04.2012.)

Arvien biežāk man uzdod jautājumu – vai drīkst fotogrāfēt fotoradarus vai aizsegt tos!? Atbilde ir ļoti vienkārša – privātpersona drīkst darīti visu to, kas nav aizliegts ar likumu (tieši pretēji ir ar amatpersonām – tās drīkst darīti tikai to, kas noteikts tiesību aktos)! Neviens tiesību akts šobrīd neaizliedz novietot t/l stāvēšanai priekšā fotoradaram (ar nosacījumu, ka tiek ievērotas CSN prasības). Tāpat neviens tiesību akts šobrīd neaizliedz nostāties priekšā fotoradaram un to fotogrāfēt tik ilgi, cik vien ilgi fotoradars fotogrāfē mani! KS „Vitronic Baltica un partneri” ir privāts uzņēmums, kura darbiniekiem nav nekādas tiesības izteikt kaut kādus aizrādījumus.

Piemērs (šajā gadījumā 07.04.2012. Rēzeknes ielā pēc draudzīgas sarunas ar fotoradara operatoriem fotoradars tika novākts pēc 20 minūtēm):

Pavisam savādāk būtu, ja nostātos priekšā ceļu policijas ekipāžai, kura strādā ar radaru. Tad policists palūgs paiet malā. Otreiz palūgs paiet malā, bet pēc tam saslēgs rokudzelžos un sastādīs administratīvā pārkāpuma protokolu saskaņā ar LAPK 175.pantu par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka likumīgajām prasībām. KS „Vitronic Baltica un partneri” kā privātuzņēmuma darbiniekiem šādu pilnvaru un tiesību nav. Kāds paziņa savu auto novietoja priekšā fotoradaram uz Ganību dambja. Viss, ko KS „Vitronic Baltica un partneri” darbinieks varēja izdarīt, bija cilvēcīgs lūgums pabraukt malā, jo viņam jāpabaro ģimene, bet darba samaksa esot tieši atkarīga no sabildētā daudzuma.

02.04.2012.  TV5 raidījumā “Bez cenzūras” pats uzņēmuma „Vitronic Baltica un partneri” valdes loceklis Sergejs Borisovs norādīja, ka viņi nevar iebilst, ka fotoradariem aizsedz darbības lauku.

Tāpat arī šorīt intervijā Latvijas Radio (skat. intervijas 11:30 minūti) E.Zivtiņa vietnieks Andris Locs par priekšā stāvēšanu fotoradariem atzina, ka viņi to nevar aizliegt, ja tiek ievēroti CSN.

E.Džeriņš

P.S. Vai fotoradaru operatori drīkst savus „kablukus” novietot pieturās, zālienos, uz gājēju ietvēm u.tml.? Protams, ka nedrīkst. Fotoradaru izvietotājiem ir jāievēro CSN prasības tāpat kā visiem citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Fakts ir, ka viņi regulāri pārkāpj CSN prasības, uzstādot un demontējot fotoradarus. Tad ir jāfiksē šie pārkāpumi ar foto un video, pēc kā jāizsauc policija soda piemērošanai.