Kāds veic manipulācijas ar fotoradaru lēmumu fotoattēliem. 28.08.2012.

Katrs, kurš jebkad ir pārsūdzējis fotoradara sodu, ir saņēmis Prevencijas pārvaldes lēmumu, kurā norādīts uz „vērtēšanas veidni” (smalkas līnijas kvadrāts t/l numura zīmes rajonā, kuru bieži var saskatīt tikai lejupielādējot lēmumu ar kvalitatīvu bildi no csdd.lv e-pakalpojumiem). Šajā rakstā ir ietverti 2 lēmumi, kuros skaidri var redzēt, ka notiek manipulācijas ar šo veidni.

Lūk, ir Prevencijas pārvaldes 2012.gada 20.augusta lēmums Nr.FR00227307. Šajā fotoattēlā ir redzama vērtēšanas veidne atbilstoši rokasgrāmatas prasībām (veidnē jābūt vienam ritenim, vismaz daļēji numura zīmei un veidnes apakšējai daļai jābūt zem abiem riteņiem). Līdzīgi tas ir arī šajā Prevencijas pārvaldes 2012.gada 09.augusta lēmumā Nr.FR00184922. Taču šajos abos lēmumos ir kāda ļoti būtiska atšķirība attiecībā uz veidnes redzamību numura pietuvinātajā palielinājumā!

Pirmā lēmuma numura palielinājumā ir skaidri redzams, ka vērtēšanas veidne atrodas tieši tajā pašā vietā, kur uz lielā fotoattēla – no augšas iet pa bagāžnieka vāku, tad pāri lukturim un aizmugurējam atdurstienim. Turklāt palielinājumā veidnes līnija ir vēl skaidrāka un lielāka.

Savukārt otrajā fotoattēlā a/m BMW gadījumā numura zīmes palielinājumā vērtēšanas veidne nav vispār redzama vietā, kur tā atrodas uz lielā fotoattēla. Šodien tiesas sēdē, uzrādot šo bildi, Vitronic pārstāvis S.Borisovs paskaidroja, ka pietuvinātais palielinājums ir sliktākā kvalitātē, tāpēc (citēju viņa vārdus): „Pietuvinot numura zīmes palielinājumu, veidne acīmredzot ir izdzisusi, jo pasliktinās rezolūcijas kvalitāte. Citās valstīs vispār šā palielinājuma nav, bet Igaunijā fotoattēls lēmumā vispār nav, un neviens neapšauba lēmumus.”

Pirmkārt, tiesnese norādīja, ka viņa arī neredz veidni palielinājumā (Tiesā strīds gan ir par identisku gadījumu, tikai ar citu bildi, kuras oriģinālu nekādi nav iespējams vēl dabūt. Tāpēc atlika tiesas sēdi, jo tiesā esošajā melnbaltajā lēmumā pietuvinātajā palielinājumā arī tiesnese nesaskatīja pat veidnes pēdas).

Otrkārt, mēs paši MS Paint programmā no lielā attēla izgriezām mazajam attēlam atbilstošo laukumu, iekopējām to MS Word programmā, kur to palielinājām. Vēlāk mēs to pārkonvertējām pdf formātā. Pēc visām šīm darbībām mājas apstākļos, kad attēla kvalitāte vairākkārt pasliktinās, tik un tā nekur nepazuda un neizdzisa veidnes līnija (šeit var salīdzināt mūsu veikto palielinājumu ar CSDD veikto).

Saskaņā ar S.Borisova liecībām tiesā palielinājums tiek ņemts no lēmumā esošās lielās bildes. Es ļoti šaubos, ka kvalitatīvajā bildē veidne bez pēdām ir pazudusi no a/m BMW emblēmas vairākās krāsās, no bagāžnieka vāka sudraba krāsā, no hromētās līstes, no reģistrācijas numura zīmes baltā krāsā un tās plastmasas ietvara melnā krāsā, kā arī no atdurstieņa. Lai katrs pats spriež par S.Borisova teiktā ticamību. Saskaņā ar S.Borisova teikto Vitronic fotoradaru datus nosūta CSDD, CSDD sagatavo protokola-lēmuma projektu, kuru nosūta policijai, kura to savukārt nosūta t/l īpašniekam.

Vēlos vēl tikai piebilst, ka saskaņā ar PoliScan Speed lietotāja pamācības 8.punktu (8-1.lpp.) pierādījuma fails tiek ģenerēts tuff formātā. Saskaņā ar S.Borisova teikto no šī faila tiek ģenerēti pēc tam 3 faili: teksta fails, fotoattēla fails un veidnes fails (tas sakrīt ar lietotāja pamācības 8.2.punktu). Iespējams, ka jebkuram fotoattēlam var pievienot jebkuru veidnes failu pēc vajadzības, bet tas jau būs jājautā datorspeciālistiem. Taču, mūsuprāt, minētajā a/m BMW fotoattēlā ir nepārprotami un skaidri redzams, ka numura palielinājumā, kurš ņemts no lielā fotoattēla, veidnes nav. Ļoti iespējams, ka veidne tiek pielabota, lai tā atbilst ekspluatācijas rokasgrāmatas prasībām.

E.Džeriņš